SQL Dilinde Upper() ve Lower() Fonksiyonları

25 07 2012

Bugün T-Sql dilinde upper fonksiyonundan bahsedeceğim. Upper fonksiyonu tamamı ya da bazı karakterleri küçük harf ile yazılan harflerin tamamını büyük harf olarak bize veren bir SQL fonksiyonudur. Bu fonksiyonu anlatırken işlemlerimi Microsoft’un bize sunmuş olduğu örnek database olan Northwind üzerinde yapacağım. Eğer Sql Server’ınızda bu database yoksa bu linke tıklayarak daha önce yazmış olduğum yazıdan Northwind’in  kurulumunu yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Northwind T-Sql öğrenmemiz adına üzerinde işlemler yapabileceğimiz bir veritabanıdır.Northwind veritabanı içerisinde bugünki işlemlerimizi yapmak için Employees yani Çalışanlar tablosunu kullanacağız.

Senaryo : Bir firmada, Sql Developer olarak görev yapmaktayız ve yönetimden birileri, şirket çalışanlarını  Adı, Soyadı ve Adres bilgileriyle birlikte görmek istedi. Bu bilgileri verirken soyadı bilgilerini büyük harf ile yazmak istiyoruz. Başlayalım..

Öncelikle bütün şirket çalışanlarını Adı, Soyadı ve Adres bilgileriyle gösterecek T-SQL kodumuzu yazalım ve tablomuzdaki veriler nasılmış görelim. Bunu yapabilmek adına şu kodu yazıyoruz ;

“Select EmployeeID,LastName,FirstName,Address from Employees”  Verilerimiz şu şekilde gelecektir ;

Şimdi de LastName kolonunun içindekilerin hepsini büyük harfle yazdıracağız. Bunu yapabilmek için Upper() fonksiyonunu kullanıyoruz ve kodumuzu şu şekilde yazıyoruz ;

” Select EmployeeID,UPPER (LastName),FirstName,Address from Employees ” Verilerimiz aşağıdaki göründüğü gibi LastName kısmı büyük olarak bize geldi.

Burada dikkat etmemiz nokta, LastName kolonunda ki verilerin büyük gelmesine karşın kolon ismi LastName değil (No column name) olması. Bunun nedeni tabloda ki ilgili kolonunun ham verisi yerine değiştirilmiş veriyi çekmemizdir. Yani gerçek verilerin içerisinde ki harflerin tamamı büyük değildi, ama biz Upper fonksiyonu kullanarak bunların hepsini büyük aldık. Dolayısıyla da kolonun orjinal ismi olan LastName yerine bize isimsiz bir kolon adı şeklinde sundu , eğer siz bu kolon adını değiştirmek isterseniz SQL’in AS özelliğini kullanarak kendiniz isim vermek zorundasınız. Bu durumda yeni kodumuz şöyle olmalıdır. “Select EmployeeID,UPPER (LastName) as Yeni_KolonAdi,FirstName,Address from Employees” bu kod aşağıdaki gibi verileri getirecektir.

Not : Upper fonksiyonun tersi olan Lower fonksiyonu, yani bütün verileri küçük harfe çevirmek için kullandığımız fonksiyonun yazılış türüde bu fonksiyonun aynısıdır. İlgili kodlarda Upper yerine Lower yazarsanız zaten farkı göreceksiniz..

Not 2 : Sql’de Upper fonksiyonunu aynı şekilde Ucase() kullanarakta yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar..

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: