SQL Dilinde Len() Fonksiyonu

26 07 2012

Merhabalar, hızımızı almışken T-Sql derslerimize devam edelim. Bu yazımda sizlere T-SQL dilinde Len() fonksiyonu ne iş yapar ve nasıl kullanılır bundan bahsedeceğim. Her zaman olduğu gibi bugünde bu örnekleri yazarken Northwind’i kullanıyorum. Daha önce bahsetmiştim.. Northwind bizlere kaynak olarak verilen ve sql öğrenirken denemelerimizi rahat bir şekilde yapabileceğimiz veritabanıdır. Northwind’i kurmak için daha önce yazmış olduğum yazıyı inceleyebilirsiniz. Len fonksiyonu bize veritabanında var olan bir kaydın, karakter olarak kapladığı sayıyı verir. Mert = 4 gibi..

T-SQL dilinde Len() fonksiyonunu kullanmak isterseniz yazmanız gereken en basit kodun kullanımı şöyle olacaktır. “SELECT LEN(Kolon_Adı) FROM Tablo_Adi”

Şimdi Northwind veritabanımızı açalım ve “select ProductId, ProductName from Products” sorguyu yazarak Products yani ürünler tablosunda ki bütün kayıtların , kayıt numarasını ve ürün adını alalım. Görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

Yukarıda ki ekran görüntüsünde sadece 11 kayıt görüp aldanmayın, aslında veritabanımızda 77 tane ürün kaydımız bulunmakta, örnek olması ve resim boyutu büyük olmaması için bu şekilde sizlerle paylaştım.

Şimdi de ürün adlarımızın yanına her ürünün karakter sayısını yazdırmak istiyoruz, yani her ürün kaç harften oluşuyor bilgisi. Bunun için sorgumuzu şu şekilde yazıyoruz. “ select ProductId, ProductName, Len(ProductName) as KacKarakter from Products ” . Artık aşağıdaki resimde ki gibi ürünlerimizin yanında birde kaç karakter olduğu bilgisini göreceğiz ;

İşte T-Sql ‘de ki Len() fonksiyonun kullanımı bu kadar basit..

İyi çalışmalar..

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: